דלג לתוכן העמוד

שרית גרדוול - מפגש עם סופרת/הרצאות על יהודי תימן

שרית גרדוול, מחברת הספר סַפְּרִי תַמָּה תְמִימָה, מספרת על החוויה הייחודית של כתיבת סיפור חייהם של סביה, המתאר את ילדותם בכפר קטן בתימן תחת שלטון האימאם המוסלמי; את חלומם המשותף לעלות לארץ ישראל והמסע המפרך לשם; ההתיישבות בפרדס חנה תחת שלטון הבריטים וכל ההרפתקאות שעברו בדרך.

במפגש נדבר על הכתיבה בכלל ועל כתיבת ביוגרפיה בפרט, תהליך איסוף המידע, המחקר ועיבוד החומרים לפרוזה. נתהה יחד בנוגע לסיפורים החבויים בתוך המשפחות שלנו ועל החשיבות של תיעוד סיפורי החיים של דור הסבים וחשיבות שימור המורשת התרבותית שלהם.

באמצעות סיפורים משעשעים ומרגשים מתוך חייהם של חמאמה וחסן, הגיבורים בספר סַפְּרִי תַמָּה תְמִימָה, נכיר את ייחודיותו של סיפור יהודי תימן, נלמד על המתחים והיחסים המורכבים בין קבוצות שונות באוכלוסייה כגון היהודים והמוסלמים בתימן או בין העולים הדתיים מתימן לבין המתיישבים החילונים בפרדס חנה.

על הסופרת:

 

שרית גרדוול היא כותבת, מרצה ועובדת סוציאלית, בעלת תארים ראשונים בקולנוע וטלוויזיה במגמת תסריטאות (2004) ובעבודה סוציאלית (2007) מאוניברסיטת תל אביב.

ספרה הראשון סַפְּרִי תַמָּה תְמִימָה יצא לאור בהוצאת פרדס (2014) ותרגומו לאנגלית בשם HAMAMA יצא לאור באמזון ב2019. מבחר סיפורים קצרים שלה פורסמו בכתבי עת שונים: ״הדור: השנתון העברי של אמריקה״, (2015), ״מוטיב״, ״יקום תרבות״ ו״עתר״ (2019), ״לכל הרוחות״ ו״נתיבים״ (2020).

לאחר עשר שנות מגורים בסקוקי אילנויי, שרית חזרה לגור במושבת נעוריה - פרדס חנה, שם היא עובדת במחלקה לשירותים חברתיים - אגף קהילה ורווחה בפרדס חנה-כרכור ומרכזת תכנית ״מעגל בנים״ לבני נוער ביישוב.

כשאינה כותבת או מגדלת את שלושת ילדיה, שרית מרצה בנושא היסטוריה ותרבות של יהודי תימן.

 

תקציר הספר:

 

כשחייו של חסן דועכים לנגד עיניה, מגוללת חמאמה את סיפור חייהם באוזני נכדתה. סַפְּרִי תַמָּה תְמִימָה הוא סיפור אהבה בן 77 שנה המתחיל בכפר קטן בתימן. כשחמאמה פוגשת לראשונה את בן דודה היא לא מדמיינת לרגע מה טומן עתידם המשותף. חסן מדביק את חמאמה בחלומו לעלות לארץ ישראל, והיא יוצאת למסע מרתק בו היא מכירה את חברתה הטובה, מסכנת את חייה ומגלה את אהבתה לחסן. הזוג הצעיר וחבריהם גונבים את הגבול לעדן ועולים על ספינה אל הארץ המובטחת, המתגלה כמחנה מעבר עתלית. אך גם כשהם זוכים להתיישב ביישוב צעיר בשם פרדס חנה, המנוחה והנחלה עדיין אינה מנת חלקם. יחד עם הקמת משפחתם והתמודדות עם קשיי ההורות הם נאבקים בבריטים, בצנע ולעתים אחד בשנייה. בעוד הספר מתאר את קורותיה של משפחה אחת, הוא מתעתד לחשוף ולתאר פיסה מעולמם של עולי תימן, על מגוון הריחות והצבעים, האמונות וסגנון החיים היחודיים להם. עולמם העתיק ‐ בתי הכפר העשויים בוץ וצואת פרות, הבאר של רבי שלום שבזי שבו המים אינם נגמרים לעולם, החיים תחת שלטון האימאם וטקסי הנישואין בגיל צעיר ‐ מקבל תפנית משמעותית עם הגעתם לארץ ישראל. ההתמודדות עם הציונות החילונית על כל חלקיה מאתגרת את העולים אך לעולם אינה שוברת את נאמנותם התמימה.

 


שעות פתיחה

הרצאה של שעה לפי הזמנה מראש בבית המזמין/ספריה/בתי ספר - מוכר בסל תרבות ארצי.